Fundusz z dużym wsparciem dla lubelskich przedsiębiorców

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju rusza z drugą transzą niskooprocentowanej akcji pożyczkowej dla przedsiębiorców z regionu. Pierwsza transza, na przełomie lipca i sierpnia, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.

Pożyczki są oprocentowane bardzo preferencyjnie, bo już od 1,24% w skali roku, jako stałe oprocentowanie, na zasadach pomocy de minimis. Przedsiębiorcy z woj. lubelskiego mogą składać wnioski o pożyczki w oddziałach LRFR oraz online od 25 września. Te warunki zostaną utrzymane przez dwa tygodnie, czyli do 8 października. Działania te są efektem współpracy pomiędzy Zarządem Województwa Lubelskiego, którego pracami kieruje marszałek Jarosław Stawiarski, a prezesem Lubelskiego Regionalnego Funduszu Rozwoju Rafałem Langiewiczem.

– Jestem przekonany, że podjęte działania przyczynią się do zwiększania konkurencyjności i innowacyjności lokalnych przedsiębiorstw. W tym celu uruchomiliśmy niskoprocentowe pożyczki, które mają pomóc w rozwoju naszych przedsiębiorców, ale także przyczynić się zmniejszenia kosztów prowadzonych inwestycji i utrzymania bieżącej płynności finansowej  – mówił marszałek Jarosław Stawiarski.

Pomoc de minimis to rodzaj wsparcia publicznego, czyli pomoc udzielana przedsiębiorstwom przez państwo na podstawie przepisów zawartych w rozporządzeniu Komisji Europejskiej. Maksymalna kwota pomocy, jaką można udzielić jednemu podmiotowi gospodarczemu na przestrzeni 3 lat, to równowartość 200 tys. euro. Oferta Lubelskiego Regionalnego Funduszu Rozwoju kierowana jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oczywiście wliczając w to jednoosobowe działalności gospodarcze, posiadających: siedzibę, oddział, filię lub zakład produkcyjny na obszarze województwa lubelskiego.

– Zainteresowanie pomocą de minimis, którą uruchomiliśmy w czasie lata było bardzo duże. Jesteśmy na etapie oceniania i analizy złożonych przez przedsiębiorców wniosków. Chciałbym tylko podkreślić, że te niskooprocentowane pożyczki trafią do firm, którym zależy na wsparciu finansowym nowego produktu, usługi i technologii oraz stosują innowacyjne rozwiązanie w procesie biznesowym zgodnie z celami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020  – dodaje prezes LRFR.

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju jest instytucją samorządu Województwa Lubelskiego. Celem jego dzielności jest wspierania przedsiębiorców z Lubelszczyzny poprzez oferowanie im zwrotnych instrumentów finansowych, zaś misją zbudowanie regionalnego systemu finansowania. Dzięki aneksowi podpisanemu z Województwem Lubelskim w czerwcu br. Fundusz będzie wdrażać środki finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Łącznie z wcześniej przekazanymi finansami z RPO 2007-2013 jest to kwota 468 mln zł.

Pieniądze te w formie pożyczek trafiają do przedsiębiorców z regionu. Obecnie są to cztery rodzaje instrumentów finansowych, czyli pożyczki inwestycyjne, hipoteczne, obrotowe i konsolidacyjne.

Gdzie można złożyć wniosek o preferencyjne pożyczki w ramach pomocy de minimis? Możliwości jest kilka:

  • Siedziba Spółki mieści się w Lublinie na parterze budynku Lubelskiego Centrum Konferencyjnego przy ul. Artura Grottgera 2.
  • Fundusz posiada również stacjonarne oddziały na terenie woj. lubelskiego: w Białej Podlaskiej (ul. Warszawska 14, parter, p. 26 i 27), Chełmie (ul. Mickiewicza 37, piętro III, p. 312 i 314) i Zamościu (ul. Partyzantów 94, piętro II, p. 212 i 213)
  • Można zadzwonić pod numer: 81 470 73 39
  • Wnioski o pożyczki można również składać w formie elektronicznej. W zakładce e-wnioski https://www.lrfr-lubelskie.pl/e-wnioski/ są umieszczone  pomocne instrukcje i informacje
  • Więcej szczegółów na stronie internetowej www.lrfr-lubelskie.pl
Skip to content